پلاکت‌ها سلول‌هایی در بدن ما هستند که وجود آن‌ها برای فرآیند بازسازی در بدن و تولید بافت‌های جدید ضروری و حیاتی است. پلاکت‌ها دارای عناصربه خاطر تأثیر زیادی که پلاکت‌ها در بازسازی و بهبود بافت‌های بدن و تحریک عوامل رشد در بدن دارند، محققان را به این فکر انداخته‌اند که می‌توانند از پلاکت‌ها به‌عنوان دارو و ماده‌درمانی  برای جوان سازی پوست و درمان ریزش مو و دیگر موارد استفاده کنند. در واقع جداسازی و آماده کردن پلاسما، سال‌های زیادی است که در شاخه‌های دیگر پزشکی به کار می‌رود.

 PRP (پی آر پی) یا درمان با پلاسمای غنی از پلاکت، یک روش نوین برای درمان قطعی ریزش مو در خانم‌ها و آقایان است. اساس پی آر پی موی سر ، درمان با پلاکت‌های خون است که به‌آسانی بعد از گرفتن یک نمونه خون از بدن، جداسازی و آماده می‌شود. با تقبل هزینه پی آر پی بعد از آماده‌سازی پلاسمای خون، این ماده مستقیماً به نواحی که ریزش موی شدید دارند، تزریق می‌شود. تزریق مستقیم پلاسما به محل ریزش مو مزایای بسیار فراوانی دارد چراکه پلاکت‌های موجود در پلاسما مستقیماً بر عناصر رشد مو تأثیر می‌گذارند و باعث شروع روند تکثیر سلول‌ها و بازسازی مو می‌شوند.

درمان ریزش مو به روش PRP چیست و این روش چگونه عمل می‌کند؟


روش PRP ( پی آر پی مو ) یک روش ساده و بدون جراحی و با استفاده از مواد طبیعی است. در ابتدا یک نمونه خون از شما گرفته می‌شود و این خون در لوله آزمایشگاه ریخته شده و لوله آزمایشگاه حاوی خون در دستگاه سانتریفیوژ قرار داده می‌شود. با تقبل هزینه پی آر پی مو و  با عملکرد دستگاه سانتریفیوژ پلاکت‌های خونی از دیگر اجزای خون جدا می‌شوند. در این زمان متخصص، پوست سر شما و محل تزریق پلاکت را آماده می‌کند. او پوست سر را ضدعفونی می‌کند و مقداری کرم بی‌حس‌کننده به پوست سر می‌زند.

سپس پلاسمای غنی از پلاکت به نواحی از سر که بیشتر دچار ریزش مو شده‌اند، تزریق می‌شود و توسط دستگاه میکرونیدلینک ماساژ داده می‌شود تا بدین طریق فولیکول‌های مو تحریک شوند و پلاکت تزریق‌شده بهتر در ریشه‌ی مو نفوذ کند. کل جلسه درمانی PRP موی سر در حدود یک ساعت طول می‌کشد.

بعد از جلسه درمان با روش PRP (پی آر پی)


 جلسه درمان ریزش مو با prp  بسته به‌شدت ریزش مو بین یک تا دو ساعت طول می‌کشد. ازآنجایی‌که محل تزریق پلاکت در ابتدا کمی ‌ملتهب می‌شود، ممکن است بیمار کمی ‌احساس درد و ناراحتی در پوست سر خود داشته باشد. توصیه ما به بیماران این است که از داروهای ضدالتهاب و مسکن برای تسکین درد یا التهاب پوست سر استفاده نکنند چراکه این داروها در روند اثرگذاری PRP (پی آر پی) اختلال ایجاد می‌کنند. برای رسیدن به نتایج دلخواه لازم است این روش درمانی چند جلسه انجام شود. برخی از بیماران تنها سالی یک بار به روش پی آر پی نیازمندند.

نقش عناصر رشد مو در درمان ریزش مو


55% از خون، از ماده‌ی پلاسما تشکیل شده است. پلاسمای خون حاوی گلبول‌های سفید و قرمز خون، پلاکت‌ها، پروتئین، مواد معدنی، ویتامین‌ها و الکترولیت‌ها است و با گردش خون در بدن این مواد به‌تمامی سلول‌های بدن رسانده می‌شود.

دو جزء بسیار مهم از PRP (پی آر پی) یا همان پلاسمای غنی از پلاکت، سیتوکین‌ها (دسته‌ای از مولکول‌های پروتئینی که در پاسخ به یک تحریک٬ ترشح می‌شوند و می‌توانند باعث رشد یا تغییر سلول‌ها شوند) و عناصر رشد هستند.

عناصر رشد در واقع پروتئین‌هایی هستند که توسط سلول‌های خاصی در بدن تولید می‌شوند. با تولید این پروتئین‌ها روند تکثیر سلولی و بازسازی بافت‌های آسیب‌دیده فعال می‌شود. برای درمان ریزش مو با پی آر پی لازم است عناصر رشد به سلول‌های ریشه‌ی مو که ضعیف شده‌اند، رسانده شود تا روند رشد و بازسازی مو فعال شود.

با دانستن این موضوع که پلاکت‌های خون دارای این عناصر رشد می‌باشند، می‌توان به این نتیجه رسید که با تزریق PRP مو (پی آر پی) در ریشه‌های ضعیف مو، عناصر رشد بر سلول‌های ریشه‌ی مو اثر می‌گذارند و موجب تکثیر سلولی و رویش مجدد مو می‌شوند و درواقع با تزریق پلاکت در سر، فولیکول‌های مو وادار به بازسازی و احیا می‌شوند. بدین ترتیب با استفاده از روند طبیعی بازسازی در بدن شخص، ریزش موی او درمان می‌شود.

آیا تزریق PRP (پی آر پی) روش ایمنی است؟


روش تزریق PRP (پی آر پی) یک روش کاملاً ایمن است که هیچ‌گونه عوارض و خطرتی ندارد. PRP (پی آر پی) یک روش بدون جراحی و بدون درد است که به‌سادگی انجام می‌شود. پلاسمای حاوی پلاکت، خود یک ماده‌ی ضدمیکروب و یک ضدالتهاب بیولوژیکی است و بنابراین عملکردی دفاعی و ضد عفونت دارد. سال‌های زیادی است که از روش تزریق PRP (پی آر پی) برای درمان زخم‌های مختلف (مانند زخم‌های ارتوپدی، زخم‌های مزمن، سوختگی و جای برش جراحی) استفاده می‌شود و بنابراین واضح است که این روش نه‌تنها عوارضی ندارد بلکه موجب آغاز روند بهبود و بازسازی در بدن می‌شود.

کاندیدای مناسب برای درمان ریزش مو به روش PRP


افرادی که موی سر آن‌ها نازک شده و افرادی که به علت آلوپسی ژنتیکی موهای بالای سر آن‌ها دچار ریزش شده و همچنین زنانی که موهای بالای سر آن‌ها (مانند الگوی ریزش موی مردان) ریزش پیدا کرده، همگی کاندید‌های مناسبی برای درمان ریزش مو با روش PRP هستند. این روش باید طی هشت جلسه درمانی که بین آن دو هفته فاصله وجود دارد، انجام شود. در مدت زمان بین درمان‌ها ممکن است متخصص شما مصرف دارو‌های ضد ریزش مو مانند ماینوکسیدل و پروپریکا را برای درمان ریزش مو در مردان  و زنان تجویز کند. همچنین ممکن است بنا به صلاحدید متخصص شما روش درمان با تزریق PRP (پی آر پی) با دیگر روش‌های درمان ریزش مو مانند درمان با سلول‌های بنیادی ترکیب شود.

همه‌ی افراد کاندید مناسبی برای این روش نیستند. افرادی که در پوست سر خود عفونت دارند، افرادی که سابقه‌ی عفونت‌های ویروسی مانند شینگل را دارند، افراد مبتلا به دیابت، افراد مبتلا به اختلالات انعقاد خون و افرادی که داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین مصرف می‌کنند، کاندید‌های مناسبی برای این روش نیستند.

همچنین درصورتی‌که فولیکول‌های مو به‌طور کامل از بین رفته باشند این روش احتمالاً تأثیرگذار نخواهد بود و برای این بیماران روش کاشت مو fit  و یا کاشت مو fut  مناسب‌تر است.

آلوپسی آره آتا یا ریزش موی سکه ای نوعی اختلال ریزش مو است که سیستم ایمنی بدن در آن نقش دارد. زنان و مردان در هر سنی و از هر نژاد و قومیتی ممکن است دچار ریزش موی سکه‌ای شوند، به علاوه آلوپسی می‌تواند هر ناحیه‌ی موداری از بدن را درگیر کند. درمان ریزش موی سکه ای زمانی به کار می‌رود که ریزش مو به صورت منطقه‌های دایره‌ای یا بیضی شکل رخ دهد. ناهنجاری‌ها و مشکلات ناخن نیز معمولاً در بیماران مبتلا به آلوپسی دیده می‌شود. این نوع مشکلات ممکن است فرورفتگی‌های کوچک نقطه‌ای روی ناخن، باریک شدن صفحه آن و در موارد نادر افتادن صفحه ناخن باشد. درمان طاسی سکه ای با روش درمانی پی آر پی برای تحریک و سرعت بخشیدن به رویش مجدد موها موثر می باشد .

براي خیلي از افراد مخصوصاً آن‌هایی که در سنين جواني هستند و همچنین ریزش مو زنان باعث آشفتگي و خجالت‌زدگي آنها مي‌شود. امروزه بسیاری از آقایان و خانم‌ها و حتی افراد مشهور از ریزش مو و طاسی سر رنج می‌برند و برای مخفی کردن یا درمان آن، همواره به دنبال جدیدترین گزینه‌هایی هستند که در بازار عرضه شده است. اگرچه راه‌حل‌های متعددی برای برطرف کردن موقتی این مشکل وجود دارد، اما ماندگارترین و بهترین راه‌حل، کاشت مو است. به عنوان مثال شما می‌توانید عکس های کاشت مو احسان علیخانی ، یحیی گل محمدی و دیگر افراد مشهور را در صفحات اینترنت مشاهده کنید.

مزایای درمان ریزش مو با روش تزریق PRP


 درمان ریزش مو به روش PRP (پی آر پی) مزایای بسیاری دارد. استفاده از عناصر رشد سلولی که در پلاکت‌ها موجود است، علاوه بر رویش مجدد موها موجب سلامت بیشتر مو و ضخیم شدن تارهای نازک مو می‌شود. این روش برای افرادی که نمی‌توانند از دیگر روش‌های درمان ریزش مو و طاسی مانند کاشت مو استفاده کنند، بسیار مفید است. در مواردی که موها ضخامت خود را ازدست‌داده‌اند، استفاده از روش کاشت مو چندان مؤثر نیست اما این روش برای درمان نازک شدن و ضعیف شدن موها بسیار مؤثر است.

از دیگر مزایای این روش:

  • این روش بسیار ساده است و نیازی به جراحی ندارد
  • امکان انجام تزریق به دفعات وجود دارد
  • هر جلسه درمانی تنها بین 60 تا 90 دقیقه طول می‌کشد
  • این روش ایمن و نتایج آن قابل‌اطمینان هستند
  • دوره ریکاوری پس از درمان بسیار کوتاه است
  • نتایج نهایی این روش کاملاً طبیعی است.

عوارض درمان ریزش مو با روش تزریق PRP


عوارض این روش بسیار کم هستند و به‌ندرت اتفاق می‌افتند. ای عوارض شامل کبودی موقت سر در محل تزریق PRP (پی آر پی) و حساسیت پوست سر به لمس کردن می‌باشد. پس از تزریق PRP (پی آر پی)  پوست سر کمی‌متورم می‌شود اما این تورم چند ساعت پس از تزریق از بین می‌رود و درصورتی‌که پوست سر بیمار به لمس کردن حساس باشد نیز این حالت ظرف چند روز برطرف می‌شود. یکی دیگر از عوارض احتمالی بدتر شدن ریزش مو به‌صورت موقتی است که آن هم پس از چند روز برطرف می‌شود.

درصورتی‌که پس از انجام تزریق بیمار احساس سر درد داشته باشد می‌توان با داروهای ضد درد مانند تیلنول این درد را کنترل کرد. احتمال عفونت وجود دارد اما این عارضه بسیار نادر است.

نتایج PRP (پی آر پی)


 نتایج درمان ریزش مو به روش PRP (پی آر پی) بسیار چشمگیر است. این روش می‌تواند از ریزش مجدد مو جلوگیری کند و موهایی که مجدداً رشد کرده‌اند را حفظ کند.

هزینه


  هزینه انجام پی آر پی   بسته به محدوده جغرافیایی ، مرکز درمانی ، نوع و تعداد کیت مصرفی متغیر خواهد بود.  دو نکته بسیار مهم در عمل پی آر پی استفاده از کیت های مرغوب و آماده سازی پی آر پی  به روش صحیح است تا بالاترین درجه خلوص پلاکت حاصل شده و کمترین آسیب به پلاکت ها وارد شود.