بوتاکس چیست ؟

بوتاکس دارویی است که در دوزهای اندک می تواند چین و چروک های پوستی را کاهش داده و به درمان برخی از اختلالات مرتبط با عضلات کمک کند. بوتاکس سم است اما وقتی به طور صحیح و در دوزهای کوچک از آن استفاده شود، می‌تواند استفاده های پزشکی و آرایشی داشته باشد.

کاربرد بوتاکس

تزریق بوتاکس بیشتر برای کاهش چین و چروک پوست شناخته شده است. همچنین می تواند به درمان چشم های متقاطع، اسپاسم پلک، تعریق بیش از حد و برخی از اختلالات مثانه کمک کند.
بوتاکس از باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم مشتق شده است. این باکتری دربسیاری از منابع طبیعی از جمله خاک، دریاچه ها، جنگل ها و در روده پستانداران و ماهی ها وجود دارد.

باکتری ها و اسپورهای کلستریدیوم بوتولینوم به طور طبیعی بی ضرر هستند. مشکلات فقط در صورت تغییر اسپورها و افزایش تعداد سلول افزایش می یابد.

تولیدکنندگان بوتاکس را از دوزهای بسیار کم سم بوتولینوم انجام می دهند. این دارو می تواند به طور موقت عضلات را فلج کند و به طیف وسیعی از اختلالات مربوط به عضلات و عصب منجر شود.

نسخه های تجاری سم بوتولینوم 

  • Botox (onabotulinumtoxin A)
  • Dysport (abobotulinumtoxin A)
  • Xeomin (incobotulinumtoxin A)
  • Myobloc (rimabotulinumtoxin B)
  • Jeuveau (prabotulinumtoxin A) 

عملکرد بوتاکس چیست ؟

این مواد سیستم عصبی را هدف قرار داده و فرآیندهای سیگنالینگ عصبی را تحریک می کنند. این امر  باعث انقباض عضلات می شوند که به این ترتیب دارو باعث فلج موقت ماهیچه می شود.

به منظور انقباض عضلات اعصاب، یک پیام رسان شیمیایی به نام استیل کولین در محل اتصال که انتهای عصب با سلول های عضلانی ملاقات می شود، آزاد می شود.

استیل کولین به گیرنده های روی سلول های عضلانی متصل شده و باعث انقباض یا کوتاه شدن سلول های ماهیچه ای می شود. طبق اعلام هیئت جراحی زیبایی آمریكا، تزریق بوتاكس محبوب ترین روش آرایشی در آمریکا می باشد.

اثرات بوتاکس بسته به نوع درمان و کیفیت برند بطور موقت  3 تا 12 ماه به طول می انجامد. در سال 2016 ، بیش از 7 میلیون نفر تحت درمان با بوتاکس قرار داشتند.

ترجمه:

مهندس رضا صدیقی زیر نظر دکتر سارا مافی نژاد